HUDEBNÍ MARATON LEOŠE JANÁČKA

4 dny / 17 koncertů / 40 skladeb / 3 doprovodné akce

Janáčkův rok v Ostravě vyvrcholí ve dnech 25. – 28. října 2018 čtyřdenním víkendovým festivalem nazvaným Hudební maraton Leoše Janáčka, kterým pořadatel festivalu – Janáčkova filharmonie Ostrava – uzavře celý projekt Janáček Ostrava 2018 a zároveň oslaví 100. výročí samostatné Československé republiky.

Hudební maraton Leoše Janáčka nabídne ve čtyřech dnech silnou koncentraci Janáčkovy tvorby. Kde jinde můžete slyšet skoro 40 skladeb jednoho skladatele na 17 koncertech během čtyř dní? Jedná se o první akci podobného ražení v České republice, pro jejíž formát našli tvůrci z Janáčkovy filharmonie Ostrava inspiraci v zahraničí. Z pestré nabídky maratonu vás zveme na vystoupení klavíristů Martina Kasíka, Lukáše Vondráčka, Ivo Kahánka či Jana Bartoše. Nebude chybět ani Moravská lidová poezie v písních s Kateřinou Kněžíkovou či Zápisník zmizelého s Ľudovítem Ludhou. Fanoušci Ivy Bittové se mohou těšit na její vystoupení s Moravskou lidovou poezií třetí festivalový den s Mucha Quartetem v ostravském Cooltouru, podobně jako na Mateřštinu Jiřího Slavíka, jejíž derniéra se uskuteční v rámci České republiky právě na janáčkovském maratonu. Pozveme vás i do divadla na Janáčkovu operu Osud, díky níž se Národní divadlo moravskoslezské ve své 100. sezóně stane teprve druhým divadlem na světě, které uvedlo všechny Janáčkovy opery.

Připravili jsme pro vás i doprovodný program: ať už se jedná o výlet na HukvaldyJiřím Zahrádkou, předním českým odborníkem na život a dílo Leoše Janáčka, či na noční filmový klub, kde vám promítneme filmy o Janáčkovi (Lev s bílou hřívou, Hledání Janáčka). Nejmenší diváky čeká pak zábavné Sobotní odpoledne pro děti, na kterém kromě workshopu mohou shlédnout i animovaný film Příhody lišky Bystroušky. 

Koncerty Hudebního maratonu L. Janáčka se uskuteční v ostravských kulturních prostorách (Dům kultury města Ostravy, Hudební sál – provoz Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice, Kulturní centrum Cooltour, Sál Leoše Janáčka na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, kostel sv. Václava), ale take v kostele sv. Mikuláše v Rychalticích. MHF Svatováclavský hudební festival připravil dva koncerty i v rytířském sále frýdeckého zámku či v koncertní síni sv. Ducha v Krnově. Závěrečnou tečku za čtyřdenním festivalem učiní koncert v den 100. výročí samostatného Československa, 28. 10. 2018 ve 20.00 hodin, na němž zazní symfonické skladby Taras Bulba a Sinfonietta v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava. Nad koncertem převzal záštitu primátor statutárního města Ostrava spolu s hejtmanem Moravskoslezského kraje.

Prodej vstupenek na jednotlivé koncerty a doprovodné akce Hudebního maratonu L. Janáčka probíhá od 26. 6. 2018Janáček pointu, prodejním místě Janáčkovy filharmonie Ostrava v Domě kultury města Ostravy, ostravských infocentrech nebo si můžete pořídit elektronickou vstupenku přímo u odkazu jednotlivých koncertů Hudebního maratonu. K dispozici je také zvýhodněná festivalová vstupenka na většinu akcí festivalu, tzv. Maratonka, kterou bude možné zakoupit pouze v Janáček pointu, případně objednat e-mailem a my vám ji zašleme poštou. Hodnota Maratonky činí 1500 Kč (1000 Kč důchodci a studenti), v ceně je zahrnuto 15 koncertů v Ostravě včetně výletu na Hukvaldy.

Program Hudebního maratonu Leoše Janáčka naleznete ZDE.