< zpět

Osud
v rámci Hudebního maratonu Leoše Janáčka

Kdy: 27. října 2018, 18:30
Kde: Divadlo Antonína Dvořáka
Cena: 460 Kč / 400 Kč / 360 Kč / 300 Kč, studenti 50% sleva, senioři 40% sleva

Janáčkova „valčíková“ opera byla komponována ve vědomém kontrastu k předcházející Její pastorkyni – s využitím všech efektů impresionismu a vrcholného verismu. Po smrti své dcery Olgy skladatel hledal námět v růžovém okouzlení 28 letou „Hvězdou Luhačovic“: námět „svěží, moderní, překypující životem a elegancí“. V díle jsou znatelné silně autobiografické prvky (Janáčkova láska Kamila Urválková – postava Míla Válková), ale i inspirace Evženem Oněginem. Dějství opery, odehrávající se na kolonádě luhačovických lázní, v dusné rodinné atmosféře i několik let poté v aule konzervatoře, kde se nacvičuje nová opera, jsou propojena otázkou: Víš, co je láska?

Uvedení nové inscenace Janáčkovy opery Osud v sobotu 27. 10. 2018 v Divadle Antonína Dvořáka jsme se rozhodli vytvořit opravdu festivalově:
18 hodin bude tradiční dramaturgický úvod nahrazen lektorským úvodem doc. PhDr. Jiřího Zahrádky, Ph.D., janáčkologa a vedoucího Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea.
Festivalové představení bude věnováno nedávno zesnulému britskému muzikologovi Johnu Tyrrellovi, autorovi knih o Leoši Janáčkovi a české opeře. Jeho nejpodrobnější monografie o skladateli Leoš Janáček, svazek I: Osiřelý kos (1854-1914) vyjde na konci října v českém překladu.

Program:
Leoš Janáček: Osud, opera o třech dějstvích z roku 1907

Účinkují:
Linda Ballová / Veronika Holbová – Míla Válková
Josef Moravec / Martin Šrejma – Živný, skladatel
Iveta Jiříková / Jitka Svobodová – matka Míly
Petr Levíček / Tomáš Kořínek – Dr. Suda
Roman Hoza / Jakub Kettner – Lhotský, malíř
Lukáš Bařák / Lukáš Zeman – Konečný
Eva Dřízgová-Jirušová / Zuzana Zámečníková – slečna Stuhlá, učitelka
Orchestr opery NDM
Jakub Klecker – dirigent
Jiří Nekvasil – režie

 

Pořadatel: Hudební maraton Leoše JanáčkaNárodní divadlo moravskoslezské

Osud