< zpět

Životní pouť Leoše Janáčka aneb Od lišky k Lišce
Nedělní vyjížďka s velocipedisty z Hukvald do Ostravy s koncerty na zastávkách trasy

Kdy: 12. srpna 2018, 10:00 Hukvaldská obora, 13:00 jízda z Hukvald do OV
Kde: Hukvaldská obora
Cena: Vstup volný

Životní pouť Leoše Janáčka trvala 74 let. Začala nedaleko hukvaldského kostelíka sv. Maxmiliána a mířila především přes Brno a Luhačovice zpět do Moravskoslezského kraje. Jeho úplně poslední cesta pak vedla z rodných Hukvald do Ostravy sanitkou, která převážela nemocného skladatele do plicního sanatoria na Fifejdy, kde poté 12. srpna 1928 zemřel. 90 let poté si připomínáme nejen jeho úmrtí, ale především jeho věčně mladý život a geniální dílo právě na této trase vedoucí z Hukvald do Ostravy – od lišky k Lišce. Symbolicky totiž naše pouť začne v blízkosti oblíbené sochy lišky (skladatelovy inspirace) v Hukvaldské oboře a povede k nové soše Leoše Janáčka s liškou Bystrouškou (nesmrtelné opeře i odkazu skladatele) na Kuřím rynku  – Jiráskově náměstí v centru Ostravy.

Celodenní akce kulturních, sportovních a vzdělávacích institucí Ostravy, tedy Životní pouť Leoše Janáčka aneb Od lišky k Lišce, začne v 10.00 hodin (přesný čas úmrtí skladatele) dobovým piknikem v Hukvaldské oboře spolu s česko-slovenskými velocipedisty, kteří přivezou své technické skvosty z celého někdejšího Československa. Návštěvníci si mohou vyzkoušet jízdu na historických kolech nebo se zúčastnit tradičních dobových kratochvílí jako pomalé jízdy pod hájenkou Hubertka či závodů s obručí a také akcí Českého rozhlasu Ostrava. Pro výletníky bude též otevřen Rodný dům i Památník Leoše Janáčka, kde bude instalována výstava opery Národního divadla moravskoslezského – Leoš Janáček a jeho opery na ostravském jevišti, na které budou k vidění fotografie, kostýmy i části výpravy inscenací. Nabídnuty budou také komentované prohlídky hukvaldského kostelíka sv. Maxmiliána a koncert Benda Quartetu (úprava původně klavírního cyklu Po zarostlém chodníčku).

Vyjížďka z Hukvald do Ostravy bude společně s velocipedisty odstartována ve 13.00 hodin a povede malebnou krajinou Moravskoslezského kraje přes Hukvaldy–Dolní Sklenov–Rychaltice–Fryčovice–Brušperk–Starou Ves nad Ondřejnicí–Proskovice–ostravský Bělský les až na Jiráskovo náměstí v Ostravě. Návštěvníci akce si budou moci bezplatně zapůjčit na čtyřech zastávkách trasy populární růžová Rekola, pomocí nichž se mohou vydat na cestu společně s velocipedisty.

V Janáčkově životní pouti, na níž získával tvůrčí inspirace, by se stejně jako na této cestě dala najít podstatná zastavení, která budou účastníkům představena jak v jednotlivých hudebních produkcích, tak v rámci doprovodných akcí na zastávkách trasy. V rychaltickém kostele sv. Mikuláše se bude konat první zastávka nazvaná „Janáček jako modráček v brněnském klášteru / duchovní hudba“. Zde se ve 13.30 hodin uskuteční varhanní recitál Pavla Rybky se sopranistkou Evou Dřízgovou-Jirušovou nejen z díla Leoše Janáčka. Trasa dále povede do Brušperku a Proskovic, kde bude vyzdvižena Janáčkova folkloristická činnost („Janáčkovo mládí / folklor“) díky koncertu Žesťového kvintetu opery NDM (úpravy Ukvaldských lidových písní a Moravské lidové poezie v písních) a Janáčkovy mužské sbory v podání Mužského pěveckého sboru Láska opravdivá při Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Ke konci trasy zavítáme také do ostravského Bělského lesa, kde bude vytvořen hravý program pro děti „Po stopách Janáčkovy Bystroušky“.

Cílem vyjížďky se stane slavnostní závěrečný koncert u nové sochy Leoše Janáčka s liškou Bystrouškou na Jiráskově náměstí v Ostravě (od 18.30 hodin). V rámci tématu  „Pozdní divoch Janáček / láska k opeře“ zazní výběr ukázek z rozsáhlého operního díla Leoše Janáčka v podání sólistů opery Národního divadla moravskoslezského – Evy Dřízgové-Jirušové, Anny Nitrové, Martina Gurbaľa a Václava Moryse za doprovodu klavíru a také Mužského pěveckého sboru Láska opravdivá.

K putování se může přidat široká veřejnost, sportovci i rodiny s dětmi.
Vyjeďte s námi na kole či bez kola – k půjčení máme Rekola!
Skládačku formátu A4 s detailními informacemi k akci si můžete stáhnout ZDE.
Autor fotografie: Boris Renner

 

 

 

Pořadatel: Národní divadlo moravskoslezskéOstravská univerzitaKlub českých velocipedistů Hrabová u Vítkovic

Životní pouť Leoše Janáčka aneb Od lišky k Lišce